bishopsitting
certificate
consecration9
consecration1
consecration2
consecration3
consecration4
consecration5
consecration6
consecration7
church pics 2013 073
church pics 2013 040
church pics 2013 033
church pics 2013 001
church pics 2013 017
church pics 2013 051
church pics 2013 031
church pics 2013 032
church pics 2013 007
church pics 2013 004
church pics 2013 180
bishop G 004
last supper window 001
pastoral center 004
church pics 2013 057
100_2676

TABLES OF APOSTOLIC SUCCESSION

The Roman Catholic and Old Catholic Line of Succession


The Roman Catholic Apostolic Succession from ST. PETER THE APOSTLE to ANTONIO CARDINAL BARBERINI, consisting of two hundred and thirty-six (236) validly consecrated Bishops.

ANTONIO CARDINAL BARBERINI, as Archbishop of Rheims, 1657. He consecrated in the Church of the Sorbonne, Paris, the son of the Grand Chancellor of France,

CHARLEAS MAURICE LATELLIER, succeeding as Archbishop of Rheims, November 12, 1668. He, in turn, consecrated in the church of the Cordeliers, Pontois,

JAMES BENIGNE BOSSUET, as Bishop of Condom, September 21, 1670. He was transferred to the See of Meaux by Pope Clement X, 1671. He, in turn, consecrated in the church of Chartreuse, Paris,

JAMES GOYDON DE MATIGNON, Bishop of Condom, 1693, son of Count De Thoringy. He was Doyen of Lisieux and Abbey Commendantaire De St. Victor, Paris. By order of Pope Clement XI, he consecrated at Paris,

DOMINIC M. VARLET, as Bishop of Ascalon in partibus, and coadjutor to the Bishop of Babylon, Persia, February 12, 1719. Retiring later to Holland, he died 23 years after in the Cistercian Abbey of Rhijnwick. In response to the appeals of the Chapter of the Old Catholic Church of Utrecht, he consecrated,

PETER JOHN MEINDAERTS, as Archbishop of Utrecht, October 17, 1739. He had been one of several priests ordained in Ireland by Luke Fagan, Bishop of Meath, afterwards Archbishop of Dublin, with the view of sustaining independence of the ancient Church of the Netherlands, founded by St. Willibrord in the 7th century. By his consecration to the Episcopate, the succession of the Old Catholic Church in Holland has been perpetuated. Archbishop Meindaerts consecrated,

JOHN VAN STIPHOUT, as Bishop of Haarlem, July 11, 1745. He, in turn, consecrated,

WALTER MICHAEL VAN NIEUWENHUIZEN, as Archbishop of Utrecht, February 7, 1768. He consecrated,

ADRIAN BROEKMAN, as Bishop of Haarlem, June 21, 1778. He consecrated,

JOHN JAMES VAN RHIJIN, as Archbishop of Utrecht, November 7, 1805. He consecrated,

GILBERT DE JONG, as Bishop of Deventer, November 2, 1805. He consecrated,

WILLIBROD VAN OS, as Archbishop of Utrecht, April 24, 1814. He consecrated,

JOHN BON, as Bishop Haarlem, April 22, 1819. He consecrated,

JOHN VAN SANTEN, as Archbishop of Utrecht, June 14, 1825. He consecrated,

HERMAN HEYKANP, as Bishop of Deventer, July 17, 1854. He consecrated,

GASPARD JOHN RINKEL, as Bishop of Haarlem, August 11, 1873. He consecrated,

GERARD GUL, as Archbishop of Utrecht, May 11, 1892. He consecrated,

ARNOLD HARRIS MATHEW, as Regionary Old Catholic Bishop for Great Britian, April 28, 1908, at St. Gertrude's Church, Utrecht. He was elected Archbishop in 1911. He had been ordained to the Priesthood by Archbishop Eyre, at St. Andrew's Roman Catholic Cathedral, Glasgow, June 24, 1877. He was the great-grandson of Francis Mathew, first Earl of Landaff, of Thomastown Castle, Tipperary. He consecrated,

THE PRINCE BISHOPEDE LANDAS BERGHES, on June 29, 1913. He consecrated,

HENRY CARMEL CARFORA, on October 4, 1916. Carfora was elected Archbishop of the United States for all Old Catholics. He consecrated,

EARL ANGLIN JAMES, on June 17, 1945. He, in turn, consecrated,

GRANT TIMOTHY BILLET, on December 25, 1950. He, in turn, consecrated,

NORMAN R. PARR, on October 23, 1979. He, in turn, consecrated,

MAURICE DARRYL MC CORMICK, on July 14, 1991. He, in turn, consecrated,

IRWIN R. YOUNG, JR., on September 21, 1997. He, in turn, co-consecrated,

GEORGE JOHN DROZD, on November 21, 1998.

 

The Orthodox Church of the Holy See of Antioch Line of Succession

 

The Orthodox See of Antioch line of succession from ST. PETER THE APOSTLE to IGNATIUS PETER III, consisting of one hundred and twenty-six (126) validly consecrated Bishops.

IGNATIUS PETER III, passed succession to Mar Paul ATHANASIUS, Bishop of Kottayam in Malabar in 1877. From this branch of the Jacobite Orthodox Succession, Paul Athanasius consecrated,

JULIUS ALVAREZ, on July 29, 1889. He, in turn, consecrated,

JOSEPH RENE VILATTE, on June 5, 1892. He, in turn, consecrated,

PAOLO MIRAGLIA GULIAOTTE, on May 6, 1900. He, in turn, consecrated,

CARMEL HENRY CARFORA, in 1911. He, in turn, consecrated,

EARL ANGLIN JAMES, on June 17, 1945. He, in turn, consecrated,
GRANT TIMOTHY BILLET, on December 25, 1950. He, in turn, consecrated,

NORMAN R. PARR, on October 23, 1979. He, in turn, consecrated,

MAURICE DARRYL MC CORMICK, on July 14, 1991. He, in turn, consecrated,

IRWIN R. YOUNG, JR., on September 21, 1997. He, in turn, co-consecrated,

GEORGE JOHN DROZD, on November 21, 1998.

 

CHRIST'S APOSTOLIC CHURCH OF NORTH AMERICA
Primary Succession

 

The Roman Succession that led to: Carlos Duarte-Costa
On March 12, 1566, Scipoin Cardinal Rebiba consecrated Cardinal Santinio; who, on

September 7, 1586, consecrated Cardinal Benninio; who, on
April 4, 1604, consecrated Cardinal San Vitale; who, on

May 7, 1621, consecrated Cardinal Ludovisi; who, on

June 12, 1622, consecrated Cardinal Gaetani; who, on

October 7, 1630, consecrated Cardinal Carpegna; who, on

May 2, 1666, consecrated Cardinal Altieri; who, on

February 3, 1675, consecrated Cardinal Orsini(Pope as Benedict PP XIII 1724); who, on

July 16, 1723, consecrated Prospero Lambertini(Pope as Benedict PP XIV 1740); who, on

March 19, 1743, consecrated Carol della Torre Rezzoni(Pope as Clement PP XIII 1758); who, on

April 26, 1767, consecrated Bernadinus Giraud(Cardinal 1771); who, on

February 23, 1777, consecrated Alexander Matthaeus(Cardinal 1779); who, on

September 12, 1819, consecrated Peter Francis Galetti(Cardinal 1803); who, on

December 8, 1822, consecrated James Phillip Fransoni(Cardinal 1826); who, on

June 8, 1851, consecrated Charles Sacconi (Cardinal 1861); who, on

June 30, 1872, consecrated Eduard Howard(Cardinal 1877); who, on

December 8, 1882, consecrated Mariano Rampolla Narchese del Tindaro(Cardinal 1887); who, on

October 26, 1890, consecrated Joaquin de Albuquerque-Calbacanti(Cardinal 1905); who, on

June 4, 1911, consecrated Sebastiao Leme de Silbeira Cintra, (Archbishop 1921); who, on

December 8, 1924, consecrated Carlos Duarte-Costa, who on

July 6, 1945, established the Catholic Apostolic Church in Brazil.
The Lines of Succession from Bishop Carlos Duarte-Costa

On August 15, 1945, Bishop Carlos Duarte-Costa consecrated Salmeo Ferraz. Salameo Ferraz was born in Sao Paolo, Brazil in the latter part of the nineteenth century. He was educated in parochial schools and entered seminary and was eventually ordained a Roman Catholic priest. For a brief period of time in the 1930's he had left the Roman Catholic jurisdiction, but was soon reconciled and regained faculties.

On August 15, 1945 he left the Roman Catholic Church and was incardinated into the Catholic Apostolic Church of Brazil, formed two months previously.

He was immediately consecrated coadjutor bishop by Bishop Carlos Duarte Costa. In 1958, Bishop Ferraz, a married Catholic Apostolic bishop returned to the Roman Catholic Church under Pope Pius XII.

He was never reconsecrated a bishop by the Roman Catholic Church, not even conditionally (sub conditione). By receiving Bishop Ferraz in this manner, the Roman Catholic Church thereby affirmed both de jure and de facto that the consecration he received within the Catholic Apostolic Church of Brazil was valid.

He was an active speaker at all four sessions of the Vatican Council II, and was named titular bishop of Eleuterna in Crete by Pope John XXIII on May 12, 1963. It was in this capacity that he died in 1969. Pope Paul VI appointed him to serve on a working Commission during Vatican Council II, where he addressed the Council Fathers on several occasions. Upon his death, Bishop Ferraz was buried with the full honors accorded a Bishop of the Roman Catholic Church. Bishop Ferraz, on

May 29, 1951, consecrated Manuel Ceja Laranjeira; who, on

August 15, 1965, consecrated Benedito Pereira Lima; who, on

August 1, 1966, consecrated Jose M. Machado; who, on

December 2, 1967, consecrated Oscar Fernandez; who, on

April 29, 1969, consecrated Agusto Montez-Silvieri; who, on

November 1972, consecrated Gerald Gates; who, on

February 3, 1997, consecrated Ronald D. Nowlan; who, on

November 21, 1998, consecrated George John Drozd.

 

Roman Catholic-Apostolic Secondary Succession

 

On March 12, 1566, Scipoin Cardinal Rebiba consecrated Cardinal Santinio; who, on

September 7, 1586, consecrated Cardinal Benninio; who, on

April 4, 1604, consecrated Cardinal San Vitale; who, on

May 7, 1621, consecrated Cardinal Ludobisi; who, on

June 12, 1622, consecrated Cardinal Gaetani; who, on

October 7, 1630, consecrated Cardinal Carpegna; who, on

May 2, 1666, consecrated Cardinal Altieri; who, on

February 3, 1675, consecrated Cardinal Orsini(Pope as Benedict PP XIII 1724); who, on

July 16, 1723, consecrated Prospero Lambertini(Pope as Benedict PP XIV 1740); who, on

March 19, 1743, consecrated Carol della Torre Rezzoni(Pope as Clement PP XIII 1758); who, on

April 26, 1767, consecrated Bernadinus Giraud(Cardinal 1771); who, on

February 23, 1777, consecrated Alexander Matthaeus(Cardinal 1779); who, on

September 12, 1819, consecrated Peter Francis Galetti(Cardinal 1803); who, on

December 8, 1822, consecrated James Phillip Fransoni(Cardinal 1826); who, on

June 8, 1851, consecrated Charles Sacconi (Cardinal 1861); who, on

June 30, 1872, consecrated Eduard Howard (Cardinal 1877); who, on

December 8, 1882, consecrated Mariano Rampolla Marchese del Tindaro (Cardinal 1887); who, on

October 26, 1890, consecrated Joaquin de Albuquerque-Calbacanti (Cardinal 1905); who, on

June 17, 1928, consecrated Josef R.B. Beckertz (Archbishop 1941); who, on

May 22, 1953, consecrated Henri Louie D'Autel (Archbishop, Lyon 1966); who, on

November 10, 1964, consecrated Jean Balland (Archbishop, Lyon 1978); who, on

March 19, 1969, consecrated Robert R. Johnson; who, on

February 3, 1997, co-consecrated Ronald D. Nowlan; who, on

November 21, 1998, consecrated George John Drozd.